ترانس گلوتامیناز

آنزیم ترانس گلوتامیناز

ترانس گلوتامیناز (Transglutaminase) که به اختصار به آن TG گفته میشود اخیرا در جهان و ایران بمنظور اصلاح ساختار پروتئين ها و ایجاد اتصالات عرضي مورد توجه دانشمندان بزرگ صنايع غذایی قرار گرفته است .  این آنزیم نوعی پروتئاز از نوع آسیل ترانسفراز است که موجب تشکیل پیوندهای کووالانسی خیلی مستحکم مابین گروه آمین آزاد اسید آمینه لیزین و گروه آسیل اسید آمینه گلوتامین در ساختار پروتئینی می‌شود. پیوندهای تشکیل شده توسط این آنزیم در مقابل حرارت و فعالیتهای پروتئولیتیکی بسیار مقاوم و پایدار هستند.این آنزیم در بدن پستانداران بوفور وجود دارد و موجب ترمرم سریع قسمتهای بریده و یا آسیب دیده بدن می شود.

برخی منابع طبیعی آنزیم ترانس گلوتامیناز:

خون پستاندارانی همچون انسان و بمقادیر فراوانی در کبد گاو
گیاهانی همچون آفتاب گردان و نخود
ماکیانی همچون مرغ و بوقلمون
انواع ماهیان همچون مکرل و سالمون و میگو و نرم تنان دریایی
برخی گونه‌های میکروبی

تولید صنعتی ترانس گلوتامیناز

شرکت آجینوموتو موفق شد تا روشی برای استحصال تجاری این آنزیم از این گونه میکروبی ابداع و تحت عنوان برند Activa  به بازار عرضه کند. در حال حاضر این شرکت بعنوان مارکت لیدر جهانی بالاترین میزان تولید و تنوع محصول را دارا بوده و از نظر تکنولوژی تولید  سالها از رقبا جلوتر میباشد.امروزه تکنولوژی تولید و خالص سازی این آنزیم انحصارا در اختیار شرکت آجینوموتو فرانسه می‌باشد و حق استخراج و نیز سوش میکروبی مورد استفاده انحصارا برای این شرکت بثبت رسیده است. سایر تولیدکنندگان به دلیل عدم امکان دسترسی به تکنولوژی تولید و استحصال صحیح ناگزیر از دستکاری ژنتیک و میکروبهای تراریخته برای رسیدن به این منظور استفاده می‌کنند.در خصوص مصرف این آنزیم طبق قوانین آمریکا و برخی کشورهای اروپایی همچون فرانسه و آلمان تنها استفاده از آنزیم ترانس گلوتامیناز شرکت آجینوموتو فرانسه مجاز است.

برخی ویژگیهای منحصر بفرد ترانس گلوتامیناز Activa شرکت Ajinomotoفرانسه

1- تنها دارنده گواهی GRAS از FDA آمریکا
2- تنها دارنده تاییدیه EFSA از اتحادیه اروپا
3- تنها ترانس گلوتامیناز مجاز در فرانسه، آمریکا، کانادا و آلمان
4- خلوص بالا و عدم وجود سایر آنزیمهای مزاحم
5- دارنده GMP
6- تولید از سوش اختصاصی غیر تراریخته
7- دارنده گواهی غیر تراریختهfree GMO
8- دارنده پروانه بهداشتی ورود از وزارت بهداشت ایران
9- دارنده مجوز مصرف از وزارت بهداشت
10- اکتیویته بالا و قیمت کاملا مقرون بصرفه


کاربردهای آنزیم ترانس گلوتامیناز در صنایع غذایی

لبنیات: انواع ماست، پنیر، دوغ و ...
فراورده های گوشتی: انواع سوسیس، کالباس، همبرگر و استیک و ...
فراورده های دریایی: انواع کنسرو ماهی، فراورده های دریایی منجمد و ...
فراورده های آردی: انواع نان، ماکارونی و ...شرکت فرایند سازان آرین بعنوان نماینده شرکت Ajinomoto فرانسه در ایران در خدمت صنایع غذایی کشور در خصوص تامین آنزیم ترانس گلوتامیناز تخصصی و نیز ارائه فرمولاسیون و مشاوره های فنی توسط تیم فنی داخلی و خارجی این شرکت می باشد.